CroatianCzechDanishDutchEnglishFrenchGermanHungarianItalianNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSpanish
06 - Kanárské ostrovy NEDĚLE, 19 PROSINEC 2010 23:45
Po staletí se informace o meteosituaci v konkrétním místě a době předávaly víceméně nahodile. V minulém století hydrograf Maury ze shromážděných podkladů sestavil první povětrnostní mapy Pilot chards, které jsou důležitým zdrojem informací při plánování zejména oceánských plaveb. Jimi Cornel z těchto map a z vlastní zkušenosti popsal charakteristiky jednotlivých tras oceány pro konkrétní období roku. Po staletí se informace o meteosituaci v konkrétním místě a době předávaly víceméně nahodile. V minulém století hydrograf Maury ze shromážděných podkladů sestavil první povětrnostní mapy Pilot chards, které jsou důležitým zdrojem informací při plánování zejména oceánských plaveb. Jimi Cornel z těchto map a z vlastní zkušenosti popsal charakteristiky jednotlivých tras oceány pro konkrétní období roku.
Sayonaru z vážnějších úseků plavby čekala  například přeplavba Severním mořem do průlivu La Mance. Ideální N až E vítr přiměřené síly má největší četnost v druhé polovině května. Pro přeplavbu Biskajského zálivu je vhodný červen. Letní měsíce ve španělských a portugalských vodách mají výskyt nepříznivého počasí výjimečný. Přeplavbu Atlantiku se doporučuje zahájit nejdříve počátkem listopadu. Z těchto okolností nám vyšlo, že Sayonaru čeká na Kanárských ostrovech nějakých 6 týdnů volna. Přeplavbě z Madeiry na Kanáry velel Jarda Korytář. Ostrovy Desetras, Selvageny, Graciosa, Lanzarotte, Fuerteventura, Grand Canaria. Množství příhod, množství materiálu natočeného profesionály. Je důvod těšit se na Libštát  2011. Mezi ostrovy  Grand Canaria, Tenerife a Gomerouv období října moc jachet nepluje.Vítr často přesáhne 6 Bf a proto jsou mariny zcela zaplněny. Petr Chmelíček s Jitkou a Jardou Havelkou, můj syn s kamarády ze Slovenska a já s Vaškem a Standou, jsme ovšem příležitosti poznat další ostrovy neodolali. Odměnou byla například nejvyšší hora Španělska 3 700 metrů vysoká Teide, sopečná krajina ostrovů, národní parky, romantické vesnice a městečka a samozřejmě příjemná posezení  s ochutnávkou místních dobrot v hospodách. Plavba mezi ostrovy v silném větru navíc malým dobrodružstvím. Významnou součástí pobytu na ostrovech byla příprava lodě na přeplavbu Atlantiku a následný pobyt v Karibiku. Rybářský přístav Varadero v Puerto Mogans pojezdovým jeřábem byl dobrou volbou pro údržbu a přípravu Sayonary. Navíc cena za jeřábování a  4 dny  stání na souši  přiměřená. Nepřesvědčivé ovšem bylo zajištění lodě na souši. Jeřábníkův pomocník pod loď podstrčil nějaké rozvrzané dřevěné podpěry, kusem prkna je zaklínil k trupu a odjeli. Po obhlídce dalších lodí jsem zjistil, že spolehlivé zajištění si musíme provést sami. S pomocí betonářských stojek jsme loď  patřičně zajistili, aby přinejmenším všude se pohybující turisté nepřišli k úhoně. Musím předeslat, že významným momentem v přípravě lodě byl na začátku slib Martina Dolečka, který se nacházel v Las Palmas,  že mně přijede na pomoc. Dodržel slovo, pracoval zodpovědně s plným nasazením, takže vše se podařilo. Sayonara prošla důkladnou údržbou pod čarou ponoru a obnovili jsme i její vnější nátěry.
Díky Martine ! V pondělí 7. 11. v noci přijíždí Jarda Ročák, zapojuje se do příprav, ráno jde loď do vody, přemisťujeme se do mariny a začínáme se starat o zásoby na přeplavbu. Služba ze supermarketu přiváží plné krabice, které postupně mizí v prostorách lodě. Doplňujeme naftu a noční plavbou směřujeme k Tenerife do San Miquel.  V přístavu nás od rána čeká mnoho práce.  Kontrola plachet a takeláže, výměna oleje v motoru... sbalení člunu,  praní,  zkouška generátoru...  Doplnění potravin...  Vyvázání kanystrů vody k pevnému relingu a tak dále.
V neděli 14. 11. v 9.15 vyplouváme. Jarda Ročák, Honza Šesták, který přiletěl v pátek večer a já.
© Created by TomMat 2013 
Úvod Loď SAYONARA Lodní deník Fotogalerie Info Kontakt Z Čech do Anglie Z Anglie na Pyrenejský poloostrov Galície Andaluzie Madeira Kanárské ostrovy Atlantik Karibik Granada a Trinidad Ostrovy ABC a Kartagena Ostrovy San Blas Panama Pacifik Galapágy Pacifik podruhé Markézy Tuamotu Tahiti, společnské ostrovy Suwarov Samoa Království Tonga Letní období v JZ Pacifiku Nový Zéland Plavba na Fidži Fidži Vanuatu Plavba do Austrálie Indický oceán Maskareny Plavba do Afriky Kolem nejjižnějšího cípu Afriky Plavba do Namibie Plavba do Brazílie Atlantikem z Brazílie 35 - Z Azorských ostrovů do Evropy Kanárské ostrovy